14 Gün Kuralı İçin 14 Psikolojik Film Önerisi

Selamlar yine ben. Malum corona virüsü ddünyaya yayılmaya devam ederken, ülkeye virüsü zorla getirdiğimiz şu günlerde hazır maçlar ve okullar tatil, gece kulüpleri, cafeler ve pavyonlar kapalıyken '14 gün kuralı 14 gün kuralı' diye bas bas bağıran haber kanalları ve videolara istinaden sizlere 14 gün boyunca izleyebileceğiniz 14 güzel psikolojik film sıralaması yaptım.

Neden salgın ya da kıyamet filmleri sıralaması yapmıyorum diye de düşünmedim değil ama psikolojimiz, olan olaylardan daha berbat olduğu için size yalnız olmadığınızı hatırlatmak istemiş olabilirim. Sıralamayı iyiden daha iyiye gibi yapmadım çünkü herkes farklı bir filmi sıralamada ki yerinden daha çok beğenebilir. Çoğunu da izlemiş olabilirsiniz çünkü çoğu kült filmler. Neyse başlayalım o halde...


JAGTEN ( ONUR SAVAŞI )

Yönetmen: Thomas Vinterberg

Senaryo: Thomas Vinterberg, Tobias Lindholm

Oyuncular: Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Anne Louise Hassing…

Yapım Yılı: 2012

Tür: Dram

Ülke: Danimarka, İsveç

IMDB Puanı: 8,3


Başrolünü Mads Mikkelsen' in oynadığı Onur savaşı, korkunç bir yalanın ve sonrasında küçük bir kasabada virüs gibi yayılan dedikodunun, iftiraya uğrayan adamı nasıl psikolojik olarak etkilediğini ve yaşadıklarını anlatıyor. Gerçek ispatlanmadığı sürece herkes masumdur ve bunu şu zamanlarda unuttuk. Bu film bizlere ahlaki ve vicdani açıdan güzel dersler veriyor.THE JACKET ( ÇILDIRIŞ )

Yönetmen: John Maybury

Senaryo: Tom Bleecker , Marc Rocco

Oyuncular: Adrien Brody, Keira Knightley, Kris Kristofferson, Daniel Craig...

Yapım Yılı: 2005

Tür: Bilim Kurgu , Dram , Gizem

Ülke: Almanya, ABD

IMDB Puanı: 7.1


Körfez Savaşı'nda başından aldığı bir yaradan mucizevi şekilde kurtulan Jack Starks ( Adrien Brody ), hafıza kaybı problemiyle Vermont'a geri döner. Bir polis memurunu öldürmekten suçlanır ve 1992 senesinde bir akıl hastanesine kapatılır. Starks psikiyatr Dr.Becker ( Kris Kristofferson )'in deneylerinde kobay olarak kullanılmaya başlanır: uyuşturucu verildikten sonra deligömleği giydirilerek bir morg çekmecesine hapsedilir. Filmin orijinal adı olan 'ceket, bu deligömleğine referanstır. Bu deneyler esnasında Starks'ın hafızası onu 2007 yılına götürür. Film Stark'ın gelecek ve hastane arasında geliş gidişleriyle ilerler.A CLOCKWORK ORANGE ( OTOMATİK PORTAKAL )

Yönetmen: Stanley Kubrick

Senaryo: Anthony Burgess 'ın romanından Stanley Kubrick tarafından senaryolaştırılmıştır.

Oyuncular: Malcolm McDowell, Patrick Magee...

Yapım Yılı: 1971

Tür: Bilim Kurgu , Dram

Ülke: İngiltere, ABD

IMDB Puanı: 8.3Britanya'da bir şehirdeki, ahlaki değerlerin birbirine karıştığı, iyi ve kötünün ayırt edilemez hale geldiği bir toplumda, gençlerden oluşan bir çetenin insanlara uyguladıkları şiddeti ve Alex üzerinden insan doğası ve toplumsal değerlerin çatışmasını konu eder.

Bir holigan olan Alex (Malcolm McDowell) adlı gencin zaman geçirmek için üyesi olduğu sokak çetesi ile beraber işledikleri birçok suçtan sonra çete ile ayrılığa düşünce onlar tarafından ihbar edilmesini ve polis tarafından beyninin yıkanarak topluma kazandırılma metodu ve sonrasını anlatır.MEMENTO ( AKIL DEFTERİ )

Yönetmen: Christopher Nolan

Senaryo: Christopher Nolan, Jonathan Nolan

Oyuncular: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano...

Yapım Yılı: 2000

Tür: Gizem, Suç

Ülke: ABD

IMDB Puanı: 8.4Akıl Defteri, kısa süreli hafıza kaybı olan bir adamın karısını öldürenleri bulma çabasını konu ediyor. Akıl Defteri Christopher Nolan'ın kariyerinin başlarında hem senaristliğini, hem de yönetmenliğini yaptığı ve dünyaya yeni bir parlak yönetmenin doğduğunu gösteren filmdir. Dipnot olarak: Ghajini Akıl Defteri'nin uyarlamasıdır.IDENTITY ( KİMLİK )

Yönetmen: James Mangold

Senaryo: Michael Cooney

Oyuncular: John Cusack, Ray Liotta, Amanda Peet...

Yapım Yılı: 2003

Tür: Dram, Gizem, Gerilim

Ülke: ABD

IMDB Puanı: 7.3


Karanlık ve felaket kokan bir gecede ortaya çıkan bir kasırga o sırada farklı dertler peşinde koşan on yabancıyı bir araya getirir. Birbirini daha önce görmemiş olan bu on yabancı çeşitli sebepler nedeniyle bir otele sığınmak zorunda kalır. Bu izbe otelde dışarıdaki dünyayla iletişimini kaybeden bu yolcular kısa bir süre içerisinde çeşitli tuhaf durumlara tanık olmaya başlarlar. Kim olduğunu bilmedikleri bir güç, seri bir şekilde cinayetlere imza atmakta, hayatta kalmak anbean daha da zorlaşmaktadır. Amerikan bağımsız sinemasının heyecan verici isimlerinden James Mangold tarafından çekilen korku ve gerilim türündeki film başarılı oyuncu kadrosuyla da ilgi çekiyor.THE EXPERIMENT ( DENEY )

Yönetmen: Paul Scheuring

Senaryo: Oliver Hirschbiegel , Christoph Darnstadt , Don Bohlinger , Paul Scheuring

Oyuncular: Adrien Brody, Forest Whitaker, Clifton Collins Jr, Cam Gigandet, Maggie Grace...

Yapım Yılı: 2010

Tür: Dram, Gerilim

Ülke: ABD

IMDB Puanı: 6.4


2001 tarihli Alman yapımı Deney (Das Experiment) filmine Amerika'nın 2010 yılındaki yorumu diyebileceğimiz bu uyarlama bir psikolojik gerilim denemesi. Filmde, 26 kişi psikolojik bir deney için gardiyan ve tutuklu rolüne bürünür. Deneyin devamında olaylar karmaşık bir boyuta ulaşıp ve kontrolden çıkar ABD versiyonunda Brody mahkûmların liderini, Whiteaker ise gücün yozlaştırdığı, sistemin kölesi bir gardiyanı canlandırıyor.THE NUMBER 23 ( 23 NUMARA )

Yönetmen: Joel Schumacher

Senaryo: Michael Cooney

Oyuncular: Jim Carrey, Virginia Madsen, Logan Lerman...

Yapım Yılı: 2007

Tür: Gerilim

Ülke: ABD

IMDB Puanı: 6.4Jim Carry'nin bu kez güldürmediği film. Takıntılı kişilik bozukluğunun insan hayatına olan etkisini en iyi şekilde konu alan  en iyi psikolojik filmlerden biri olan 23 Numara filmi kaliteli oyuncu kadrosuyla ve sürükleyici olay örgüsüyle fazlasıyla seyirciyi etkilemektedir. Ana karakterler olan Walter Sparrow'ın kitapçıda denk geldiği kırmızı kapaklı bir cinayet romanı ve ona olan takıntısı hayatını değiştirecektir. Sinir bilimi, cinayet ve psikolojik türünde olan kitapta geçen olaylar 23 sayısı etrafında geçmektedir. Walter kitaba ve 23 sayısına fena halde takar ve olaylar gelişir.THE MACHINIST ( MAKİNİST )

Yönetmen: Brad Anderson

Senaryo: Scott Kosar

Oyuncular: Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, Aitana Sánchez-Gijón...

Yapım Yılı: 2004

Tür: Gerilim

Ülke: İspanya, ABD, Fransa, İngiltere

IMDB Puanı: 7.7


Yaşadığı bir kazadan sonra uyku sorunları had safhaya ulaşmış bir adamın psikolojik durumu etkileyici şekilde ele alınmakta. Yeteri kadar dinlenememekten artık bitkin düşen Trevor, işi gereği aslında sürekli dikkatli olması gerekir. Öyle ki bir anlık ihmalinin bile bedeli ağır olacaktır. Bu durumla baş edebilmek için çeşitli önlemler alan Trevor'un hayata bakış açısı ve psikolojik yaklaşımları son derece sürükleyici bir yaklaşımla seyircilere aktarılmış.


ZEITGEIST: THE MOVIE

Yönetmen: Peter Joseph

Senaryo: Peter Joseph

Oyuncular: Chogyam Trungpa, Jordan Maxwell, George Carlin...

Yapım Yılı: 2007

Tür: Belgesel, Tarih

Ülke: ABD

IMDB Puanı: 8.2


Din, para ve güç üçgeni için her türlü değerlerin üzerine yapılmış devasa bir araştırma belgeseli olarak nitelendirilen film, varoluş felsefesi, bilim ile din ilişkisi, dinsel değerler üzerine detaylı araştırma felsefik şekilde seyirciye sunulmuş ve sonuna kadar tek solukta izleyebileceğiniz bir film olmasına yardım etmiştir. Belgeselin devamı olan Zeitgeist: Addendum ise yeni teknoloji temelli sosyal sistemi ve Jacque Fresco'nun fikirlerini ve Venüs Projesi'ni anlatır.TAXI DRIVER ( TAKSİ ŞOFÖRÜ )

Yönetmen: Martin Scorsese

Senaryo: Paul Schrader

Oyuncular: Robert de Niro, Cybill Shepherd, Jodie Foster ve Harvey Keitel...

Yapım Yılı: 1976

Tür: Suç, Dram

Ülke: ABD

IMDB Puanı: 8.3Taksi Şoförü, Vietnam’da savaşının izlerini henüz atamayan bir askerin, geceleri taksi şoförlüğü yaparak gördüğü kirli ve adaletsiz dünyaya uyum sağlamayı reddetme hikayesini anlatıyor. Film, Robert De Niro’nun canlandırdığı Travis Bickle karakteriyle kültleşmiştir.REQUIEM FOR A DREAM ( BİR RÜYA İÇİN AĞIT )

Yönetmen: Darren Aronofsky

Senaryo: Paul Schrader

Oyuncular: Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly, Marlon Wayans...

Yapım Yılı: 2000

Tür: Suç, Dram, Psikolojik, Gerilim

Ülke: ABD

IMDB Puanı: 8.3


Bir Rüya İçin Ağıt 1978 tarihli Hubert Selby Jr.'ün romanından, 2000 yılında sinemaya uyarlanan bir şaheser. 4 gencin ve bir annenin aşırı bağımlılık derecesinde ki tutkularının peşinden şuursuzca gidişini ve hayatlarının nasıl tepetaklak oluşunu iç parçalayarak ve kan dondurarak anlatan muhteşem bir film. Sadece film değil Clint Mansell' in film için yaptığı müziklerin de kült olduğu dramın dibi bir başyapıt.SHUTTER ISLAND ( ZİNDAN ADASI )

Yönetmen: Martin Scorsese

Senaryo: Laeta Kalogridis, Dennis Lehane

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley...

Yapım Yılı: 2010

Tür: Gerilim, Dram

Ülke: ABD

IMDB Puanı: 8.1Zindan Adası; yazarı Dennis Lehane olan aynı isimli romandan sinemaya uyarlanmıştır. Martin Scorsese ve Leonardo DiCaprio bu filmle birlikte 4. kez aynı yapımda birlikte çalışmıştır.

Filmde, Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis memurunun, Rachel Solando adlı bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü Shutter Adası isimli bölgede konuşlanan Ashecliffe Hastanesi'ne soruşturma yapmak için gitmesi ve sonradan gelişen esrarengiz olaylar silsilesini anlatır. Filmin son sahnesi beni hala düşündürür...LOST HIGHWAY ( KAYIP OTOBAN )

Yönetmen: David Lynch

Senaryo: David Lynch, Barry Gifford

Oyuncular: Bill Pullman, Patricia Arquette, Balthazar Getty...

Yapım Yılı: 1997

Tür: Gizem, Gerilim

Ülke: ABD, Fransa

IMDB Puanı: 7.6Film içinde bulunan sürreal imgeler ve konusuyla David Lynch'in en karışık filmlerinden biri olarak görülmektedir. Bu film için nasıl bir tanım yapılır bilemiyorum ama Fred Madison karısının geçmişinden habersiz olarak aldatılma paranoyasıyla yaşıyordur. Evine bilinmeyen birinden bir video kaset gelir ve sonrasında balatayı sıyıran Fred'in kişilik bölünmesine kadar giden süreci ve bununla beraber sizin de aklınızı allak bullak eden olay örgüsü başlar. Kurgusu, hikayesi ve sürreal olgularla aklınızı allak bullak edecek bu filmi izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.
FIGH CLUB ( DÖVÜŞ KLÜBÜ )

Yönetmen: David Fincher

Senaryo: David Lynch, Barry Gifford

Oyuncular: Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter, Jared Leto...

Yapım Yılı: 1999

Tür: Dram, Gerilim

Ülke: ABD

IMDB Puanı: 8.8Dövüş Kulübü, Chuck Palahniuk tarafından yazılmış olan aynı isimli roman üzerinden çekilen kült film. 20.yüzyılın son muhteşem filmi diyebiliriz. Hatta şöyle bir düşündüğümde 21. yüzyılın nasıl bir yüzyıl olacağını özet geçen film.

Chuck Palahniuk'un Fight Club'ında ve filmde geçen bir söz ile özetleyeyim. "Biz televizyon izleyerek, milyonerler, sinema tanrıları, rock yıldızları olacağımıza inanarak büyüdük ama olamayacağız...Hepimiz heba oluyoruz...Bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş...Reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşindeyiz...Nefret ettiğimiz işlerde çalışıyor, gereksiz şeyler alıyoruz... Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız...Bir amacımız yok; ne büyük savaş ne de büyük bir buhran yaşadık...Bizim savaşımız ruhani bir savaş... Ve en büyük buhranımız kendi hayatlarımız..."

Fight Club'ı herkesin izlediğini varsayıyorum listeye koyup koymamak arasında gittim geldim ama bir kişi dahi izlemediyse izlemesini isterim. En azından bizim jenerasyon için. Başrollerinde Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter'ın döktürdüğü Fight Club benim için kötü günleri iyiye çeviren bir terapi niteliğinde.


Bu listelerin devamını getirmeyi düşünüyorum, sizin de önermek istediğiniz filmler varsa altta yoruma yazabilirsiniz. Hepinize sağlıklı günler ve iyi seyirler. Görüşmek dileğiyle!0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör