Film Önerisi : Once Upon a Time... in HollywoodVizyon tarihi 23 Ağustos 2019 (2s 41dk)

Yönetmen Quentin Tarantino

Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie ve daha nicesi...

Tür Dram, Komedi

Ülke ABD

IMDB 7.9

Herkese merhaba. Beni yakından tanıyanlar bilir Quentin Tarantino ve Brad Pitt’e hastalık derecesine varan boyutlarda hayranımdır. Onların yanına bir de oyunculuğuna hayran olduğum Leonardo Di Caprio ve bebeğim Margot Robbie eklenince bu film benim için çok özel bir katagoriye giriyor. Film, Tarantino babanın 9. filmi ve içinden geçen tüm nefreti, yapmak isteyip yapamadığı, söylemek isteyip söyleyemediği bir çok şeyi içine atıp senaryoya dökmüş ve içlerinde Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie, Al Pacino, Kurt Russell, Tim Roth, Dakota Fanning, Timothy Olyphant gibi muhteşem bir şampiyonlar ligi grubu kurup bu filmi bizlere armağan etmiş .

Not: Eğer Quentin Tarantino‘ya ve amerikan sinemasının arka sokaklarına aşina değilseniz bu filmden önce Tarantino’nun diğer filmlerini izlemenizi tavsiye ederim.

Hadi başlayalım biraz filmden bahsetmeye...

Film 1969 yılının Los Angeles’ında geçiyor. Dönem filmlerinin havasını hep sevmişimdir ve “Bir Zamanlar Hollywood’da” o havayı sonuna kadar alıyorsunuz.

Rick Dalton (Leonardo Di Caprio) Hollywood’da yıldızının parladığı zamanlardan artık uzaktır ve bu durum onu hem maddi hem de manevi bir sıkıntıya sokmuştur. Dublörü olan Cliff Booth (Brad Pitt) o zamanlarından bu yana yanından ayrılmamış, dizilerde onun yerine dublörlük yapmakla kalmayıp bir de gerçek hayatta arkasını toplamaya devam ediyordur. Cliff, gösterişli ve ışıl ışıl LA ‘de kalmasına rağmen o parlak hayattan izole bir şekilde köpeğiyle karavanda kalıyor ve iyi bir adam ve iyi bir dost olmaya çalışıyordur.


Rick Dalton, Sharon Tate ve Roman Polanski ile kapı komşusudur ve onlarla hiç karşılaşmamıştır. Bir zamanların yıldızı olan Rick Dalton dizilerde hiç istemediği yan rollerde oynamaya devam ederken, Marwin Shwarz (Al Pacino) ona kısacası ”Ya burada kalıp dizilerde dayak yiyip ölmeye devam et ya da İtalyan Western filmlerinde başrol oynayıp para kazan“ teklifinde bulunmuştur ve fazla bir seçeneği olmayan Rick Dalton yanına olmazsa olmaz dublörü ve aslında tek arkadaşı olan Cliff Booth’u da alıp italya’ya gider. Döndüklerinde ise hiçbir zaman unutamayacakları bir gün onları beklemektedir.


Yazımın bundan sonrası ağır SPOILER İÇERMEKTEDİR. Filmi izlemeyenler izledikten sonra mutlaka bu kısma geri dönsünler.
Filmin finalinden bahsedeceğim biraz. Sıkı film takipçisi olanlar ya da geçmişteki Sharon Tate cinayetini bilenler finalde hem sevinip hem de şaşırmış olabilirler ama ben bilmeyenlere cinayetten biraz bahsetmek istiyorum.


Sharon Tate Cinayeti ve Charles Manson Tarikatı :


Gerçek hayatta, filmde Margot Robbie'nin canlandırdığı Sharon Tate 9 Ağustos 1969 yılında hamileliğinin sekizinci ayında, karnındaki bebeği, 3 arkadaşı ve bekçisiyle evinde Charles Manson'ın talimatıyla Manson Tarikatına bağlı 3 kişi tarafından vahşice katledilmişti. Tate'in kanıyla duvara 'domuz' bile yazmışlardı sonraki gün tarikat üyeleri çeşitli cinayetler işlemeye devam etmişti.


Sharon Tate’in cesedi evinden çıkarılırken.

Sharon Tate’in evine yazdıkları ‘Domuz’ yazısı.

Charles Manson o zamanlar o kadar popüler bir adamdı ki ciddi anlamda çevresinde destekçi ve sempatizan olanlar azımsanamayacak kadar fazlaydı. Filmde olduğu gibi gerçekte de Charles Manson ve tarikat üyeleri hippieler, George Spahn'a ait olan "Spahn Ranch" adındaki eski film stüdyosunda kalıyordu.George Spahn'a ait olan "Spahn Ranch Film Stüdyosu"

Manson orada kalabilmek için müritlerine 80 yaşındaki George Spahn ile yatmalarını söylemişti. Manson farklı düşünce yapısıyla ve tabi ki fazlasıyla uyuşturucuyla insanların beynini kolayca yıkamasıyla ünlüydü. Manson, doğduğunda ona isim verilmemişti ve doğum belgesinde 'İsimsiz Maddox' yazıyordu. Maddox ise 16 yaşındaki annesinin soyadıydı. Manson çocukluğunu ve gençliğinin 20 yılını ıslahevlerinde ve hapishanelerde geçirdi.Hapisten çıktıktan sonra, çoğu kadın yüze yakın müridi olduğu ve kendisinin "Manson Family" dediği bir seks tarikatı kurdu, kızların çoğu 18 yaş altındaki çocuklardı. Düzenli olarak uyuşturucu etkisindeki bu insanlara etnik çatışma çıkması için vaazlar veriyor ve teşvik ediyordu. Sonunda bu çatışmaların bir türlü çıkmadığını görüp kendisinin çıkaracağını düşünerek ; Tex Watson, Susan Atkins, Linda Kasabian, ve Patricia Krenwinkel isimli müridlerine 10050 sok. Cielo Drive'da kalan Sharon Tate'i öldürmeleri için teşvik etti.

Eve vardıklarında Watson, Tate'in evindeki konuklardan birini, kafasına tekme atarak uyandırdı. Watson'a kim olduğunu sorunca Watson ona "Ben şeytanım ve şeytanın işini yapmak için buradayım." şeklinde cevap verdi.Ben şeytanım ve şeytanın işini yapmak için buradayım diyen Tex Watson.

Tate'in o geceki konukları, kuaför Jay Sebring, gelecek vadeden senarist Wojciech Frykowski, ve kız arkadaşı Abigail Folger (Folgers Coffee'nin varisi) da o gece katledildi. Aynı zamanda, evin bekçiliğini yapan Steven Parent da öldürüldü. Sharon Tate'in eşi Roman Polanski ise Avrupa'da film çektiği için evde değildi. Neyse ki Charles Manson aynı yıl tutuklandı.

Manson, 2017 yılında 83 yaşındayken hapishanede öldü. Tate ve LaBianca cinayetlerine karışan müritleri Tex Watson, Patricia Krenwinkel ve Leslie van Houten hala hayattalar ve ömür boyu hapisteler.

Filmde ise Tarantino intikamını bir çok filminde olduğu gibi daha vahşice alıyor ve keşke o kurduğu Cliff Booth ve Rick Dalton karakterleri gerçek hayatta da olsaydı dedirtiyor. Konuların, kişilerin ve mekanların orjinal olduğunu Tarantino'nun senaryoya sadece iki ana karakter ekleyip o korkunç cinayete dikkat çektiği ve filmin sonunda gerçek konuyu bilenlerin izlerken zevk aldığı bir klasik Once Upon a Time... in Hollywood.

Şiddetle tavsiye ettiğim bir film.

Kendinize iyi bakın.


0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör